فاصله مناسب از تلویزیون چه فاصله ای است؟

فاصله مناسب از تلویزیون چه قدر است؟
اگر متولد دهه های پنجاه و شصت باشید، حتما توصیه های مجری برنامه های کودک را به یاد دارید؛ در حالی با لبخند به دوربین نگاه می کردند، خطاب به بینندگان میگفتند: نباید زیاد نزدیک به تلویزیون بنشینید بچه ها!باید حداقل سه متر از تلویزیون فاصله داشته باشید!هرچه قدر بیشتر به تلویزیون نزدیک بشوید، زودتر چشمهایتان ضعیف می شود و آن وقت باید عینک بزنید!این جملات و توصیه ها برای بسیاری از ما آشناست. در آن زمان تلویزیون ها، از لامپ تصویر  برای نمایش تصاویر استفاده می کردند و به همین دلیل نزدیک شدن به صفحه نمایش آنها، چشم را اذیت می کرد؛ اما امروزه تلویزیون ها از تکنولوژی متفاوتی برای نمایش تصاویر استفاده می کنند. تولید کنندگان این محصولات، در مورد فاصله بیننده از تلویزیون هایی با اندازه های مختلف، توصیه یکسانی نمی کنند. فاصله مناسب چشم از تلویزیون به عوامل متعددی بستگی دارد که در این مقاله بانه بازارچه سعی کرده است آنها را بررسی کند.

فاصله مناسب از تلویزیون برای کودکان

فاصله مناسب از تلویزیون برای کودکانبه طور کلی بهتر است کودکان ساعات زیادی را به تماشای تلویزیون نگذرانند.  طبق بررسی هایی که اخیرا انجام شده است، تماشای تلویزیون به مدت بیش از چهار ساعت در روز، خطر ابتلا به سرطان های شکمی را افزایش می دهد. در این تحقیق مشخص شد که رفتار های بی تحرک یا کم تحرک مانند استفاده از کامپیوتر یا تماشای تلویزیون ریسک ابتلا به سرطان را تا 35 درصد افزایش می دهند.بهتر است کودکان در حداکثر فاصله ای قرار بگیرند که ضمن حفظ کیفیت تصویر، از آسیب رسیدن به بینایی آنان جلوگیری شود. پیشنهاد می شود کودکان هنگام تماشای تلویزیون حداقل دو متر با دستگاه فاصله داشته باشند. 

آیا تلویزیون ها امواج مضر متصاعد می کنند؟

تلویزیون های قدیمی CRT امواج ضعیفی از اشعه X-ray متصاعد می کردند. اما تلویزیون های LCD یا LED امروزی، اشعه ایکس ری تولید نمی کنند. هرچند نزدیک شدن بیش از حد به این وسایل خالی از خطر نیست؛ زیرا این تلویزیون ها نیز مانند هر وسیله الکتریکی دیگر مقادیری از امواج الکترو مغناطیسی را ایجاد کرده و در محیط پراکنده می کنند. به همین دلیل بهتر است فاصله بیننده از تلویزیون، حداکثر فاصله ای باشد که به کیفیت تصویر آسیب نمی رساند.

فاصله مناسب چشم از تلویزیون چه قدر است؟

درست است که هنگام خرید تلویزیون ، اگر تلویزیون های نسل جدید را انتخاب کنید، اشعه ایکس ساطع نمی کنند، اما قرار داشتن چشم در معرض امواج الکترو مغناطیس نیز، باعث خستگی شدید چشم ها و مشکلات موقت بینایی می شود.از طرفی دور شدن بیش از حد از صفحه نمایش تلویزیون یا مانیتور ها، باعث می شود تا نتوانید جزئیات تصویر را به درستی ببینید. فاصله بسیار زیاد از صفحه تلویزیون باعث می شود تا به نوعی تصاویر، کیفیت خود را از دست بدهند. در این حالت چشمان شما فشار نسبتا زیادی را تحمل می کند تا بتواند تصویر را با کیفیت مطلوب ببیند و روی آن متمرکز شود. نتیجه فاصله بسیار زیاد از تلویزیون، خستگی چشمها خواهد بود.برخی افراد ترجیح می دهند تا حد امکان به تلویزیون نزدیک شده تا در فضای فیلم و تصاویر پخش شده در آن، غوطه ور شوند. اما نزدیک شدن بیش از حد به تلویزیون نیز باعث خستگی چشم ها می شود. از طرفی کیفیت صدای پخش شده از تلویزیون، تحت تأثیر قرار می گیرد و اگر این صدا بلند باشد، به شنوایی آسیب می زند.از طرفی ممکن است رزولوشن تلویزیون (تعداد پیکسل های تلویزیون) در حد بسیار بالا نباشد  و با نزدیک شدن بیش از حد به تلویزیون، پیکسل ها به وضوح دیده شوند. دیدن تعداد زیادی مربع ریز داخل تصاویر تلویزیون، قطعا خوشایند نیست. برخی تولیدکنندگان تلویزیون دستور العمل خاصی را برای تماشای تلویزیون و حفظ فاصله مناسب پیشنهاد داده اند. که به شرح زیر است:به طور کلی بهتر است به ازای هر ده اینچ از اندازه تلویزیون، حدود 30 سانتی متر فاصله در نظر گرفته شود. به این ترتیب:
  • بهترین فاصله برای تماشای تلویزیون 40 اینچی، 4 فوت یا 120 سانتی متر است.
  • بهترین فاصله برای تماشای تلویزیون 50 اینچی، 5 فوت یا 150 سانتی متر (یک متر و نیم) است.
  • بهترین فاصله برای تماشای تلویزیون 55 اینچی، حدود 180 تا 200 سانتی متر است.
  • بهترین فاصله برای تماشای تلویزیون 60 تا 80 اینچی، بین 5/2 تا 3 متر است.
 برخی تولید کنندگان نیز معتقدند فاصله کمتر از 180 سانتی متر با تلویزیون به سلامتی بیننده آسیب می رساند.بنابراین بهتر است حداقل دو متر فاصله برای هر نوع تلویزیون با هر اندازه ای در نظر گرفته شود. زیرا احتمال بروز آسیب های شنوایی را نیز باید در نظر گرفت. 

ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون چه قدر است؟

ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون چه قدر است؟یکی از نکات مهمی که هنگام نصب تلویزیون باید یه آن توجه کرد، ارتفاع تلویزیون از سطح زمین است. بسیاری از خانواده ها به دلایلی مانند فضای کوچک اتاق یا دور از دسترس بودن تلویزیون برای کودکان، ترجیح می دهند که تلویزیون را روی دیوار نصب کنند. اما باید توجه داشت، ارتفاع زیاد تلویزیون باعث خستگی بیشتر در چشم و گردن بیننده می شود. بهتر است تلویزیون در ارتفاع چشم بیننده نصب شود تا هنگام استفاده راحتی بیشتری به همراه داشته باشد.

چگونه خستگی چشم ها را هنگام تماشای طولانی مدت تلویزیون برطرف کنیم؟

انسان به طور معمول حدود 18 تا 20 بار در دقیقه پلک می زند. پلک زدن باعث شسته شدن سطح چشم و زطوبت رسانی به آن می شود. اما در حالت استفاده از تلویزیون یا کامپیوتر، تعداد دفعات پلک زدن در دقیقه کمتر می شود، زیرا کاربر سعی می کند با نگاه مداوم تمرکز خود را روی تصویر حفظ کند. نتیجه این امر، خشکی سطح چشم و ایجاد خستگی و آزردگی در آن است.
  • برای رفع این مشکل باید هنگام تماشای تلویزیون یا کار کردن با کامپیوتر، دقت داشته باشید که به اندازه کافی پلک بزنید.
  • می توانید برای بیشتر خستگی، چشمان خود را بسته و به آرامی و با کف دستان آنها را ماساژ دهید.
  • بهتر است هر چند دقیقه یک بار، از صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر فاصله گرفته و با حرکت چرخشی چشم (بدون حرکت دادن سر) یک مسیر دایره شکل را نگاه کنید.
 

تجربه غوطه ور شدن در تصویر (مخصوص خوره های تلویزیون!)

بسیاری از افرادی که تماشاگر حرفه ای! تلویزیون هستند، ترجیح می دهند، هنگام تماشای فیلم هایی با کیفیت بالا و صحنه های طبیعت، به قدری به صفحه نمایش نزدیک شوند که احساس کنند با تصویر یکی شده و جزئی از آن هستند.علاوه بر این دسته از افراد، گیمر ها نیز تمایل زیادی به نزدیک شدن به صفحه نمایش تلویزیون دارند.مسأله سلامتی یا آسیب به قدرت بینایی، اهمیت زیادی برای این دسته از افراد ندارد، زیرا چیزی که برای آنها مهم است، تجربه حضور در تصویری فراگیر  و مشاهده جزئیات آن است. این دسته از تماشاگران تلویزیون، عاشق دیدن جزئیات تصاویر با کیفیت بالا، در صفحه تلویزیون هستند.اما تنها چیزی که لذت غوطه ور شدن در تصویر را خدشه دار می کند، آشکار شدن پیکسل های صفحه نمایش تلویزیون است.برای این دسته از افراد، فرمول متفاوتی ارائه شده است که در آن مسأله سلامتی در درجه دوم قرار دارد:
  • در صورتی که تلویزیون شما رزولوشن یا کیفت HD و اندازه ای در حدود 50 اینچ دارد، باید حداقل 5 فوت یا 150 سانتی متر از آن فاصله بگیرید تا پیکسل های تصویر آشکار نشوند.
  • اما اگر تلویزیون شما دارای کیفیت 4K باشد می توانید این اندازه را نصف کرده و در فاصله 75 سانتی متری از تلویزیون بنشینید. در این حالت پیکسل های تلویزیون برای شما آشکار نخواهند شد.

کیفیت تصویر همیشه مربوط به نمایشگر تلویزیون نیست!

کیفیت تصاویری که مشاهده می کنید تنها مربوط به کیفیت و رزولوشن تلویزیون شما نیست. بلکه کیفیت خود تصاویر در این امر، تأثیر به سزایی دارد. برای مثال هنگام تماشای ویدئوهای استریم یا آنلاین، کیفیت تصویر شما، بستگی به سرعت اینترنت دارد. ممکن است در صورت پایین بودن سرعت شبکه، حتی در یک تلویزیون با کیفیت فوق العاده 4K نیز تصویری بی کیفیت و شطرنجی مشاهده کنید.یا مثلا برخی از دیسک های DVD ، تصاویری با کیفیت پایین را در خود ذخیره کرده اند. بنابراین نباید در هر حالتی، توقع یک تصویر بی نقص و با کیفیت را داشت.تنها در صورتی می توانید از حداکثر قدرت تلویزیون خود در نمایش جزئیات، استفاده کنید که یک فایل ویدئویی با کیفیت 4K را به وسیله فلش مموری یا دیسک Blue-ray در آن پخش نمایید.  البته می توانید با استفاده از متصل کردن یک کابل HDMI فایل های 4K خود را از داخل لپ تاپ یا سایر گجت ها در تلویزیون تماشا کنید و از دیدن جزئیات ظریف آن شگفت زده شوید.

منبع:فروشنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید