مقایسه OLED ال جی با QLED سامسونگ

مقایسه OLED با QLED

مقایسه OLED ال جی با QLED سامسونگ

وقتی که از تکنولوژی های مربوط به تلویزیون حرف می زنیم , تبدیل حرف O به Q مسئله بسیار بزرگی به حساب می آید . صفحه نمایش OLED مخصوص کمپانی ال جی است . QLED نیز مخصوص تلویزیون های سامسونگ است . سامسونگ از تکنولوژی QLED در تلویزیون های مختلف استفاده کرده است . از تلویزیون های کم نظیر 98 اینچ با تکنولوژی 8K گرفته تا تلویزیون هایی که به صورت نقاشی و اثر هنری طراحی کرده است . QLED نقطه اوج و نهایت آن چیزی هستند که مهندسان سامسونگ میتوانند به خریداران این کمپانی ارائه کنند . اما این تکنولوژی سامسونگ نهایت و حداکثر کیفیت تصویر نیست . این افتخار نسیب OLED شده است . بر اساس مقایساتی که اهل فن میان تلویزیون های OLED و QLED انجام داده اند , این موضوع به یک اصل ثابت تبدیل شده است که در مقایسه کیفیت تصویر این دو تکنولوژیِ همیشه OLED برنده میشود . برای مثال در مقایسه ای که تیم ما میان تلویزیون Q9 سامسونگ با تلویزیون C9 ال جی انجام داده است تلویزیون OLED ال جی برنده شد . اگر چه امسال سامسونگ تغییرات بیشتری را در تلویزیون های QLED خود انجام داده است تا عیوب این تکنولوژی را مرتفع کند اما ما هنوز هم OLED را ترجیح میدهیم . چرا ? چون یک تلویزیون QLED دقیقا همان تلویزیون LCD با نقاط کوانتمی است . OLED به طور کلی یک تکنولوژی متفاوت از LCD است . LCD فناوری غالب در تلویزیون های صفحه تخت است و برای مدت زمان طولانی نیز چنین بوده است . این فناوری از OLED ارزان قیمت تر است , این اختلاف قیمت در تلویزیون های بزرگتر بسیار مشهود است . سازندگان پنل بیشماری در دنیا هستند که میتوانند LCD را تولید کنند .

مقایسه OLED با QLED

اما چرا OLED متفاوت است ؟

OLED متفاوت است زیرا از نور پس زمینه LED برای تولید نور استفاده نمی کند. درعوض ، نور توسط میلیونها زیرشاخه منفرد تولید می شود . این زیر شاخه ها که پیکسل نامیده میشوند نقاط ریز و درشتی هستند که تصویر را تشکیل می دهند . این تفاوت منجر به تاثیرات فراوانی بر روی جنبه های مختلف کیفیت تصویر شده است . بعضی از این تاثیرات به نفع LCD و QLED بوده است و بعضی دیکر به نفع OLED . در ادامه این تاثیرات را بررسی خواهیم کرد پس همراه ما باشید .

مقایسه OLED با QLED

QLED یا OLED ؟ مقایسه کیفیت تصویر

1_تفاوت کیفیت تصویر تلویزیون هایQLED مختلف بسیار بیشتر است . سامسونگ چندین سری تلویزیون QLED را تولید کرده است . تلویزیون های گران قیمت تر کیفیت تصویر بسیار بهتری از تلویزیون ها ارزان قیمت دارند . دلیل این موضوع این است که تقویت کیفیت تصویر تلویزیون های سامسونگ ربط زیادی به نقاط کواتمی ندارد . بلکه در تلویزیون های 2019 سامسونگ همچون Q70,Q80 و Q90 از تکنولوژی های متعددی برای افزایش کنتراست ، افزایش نور و افزایش زاویه دید استفاده شدن است که باعث شده است کیفیت تصویر آنها از تلویزیون های QLED که مجهز به چنین تکنولوژی هایی نیستند بسیار بهتر شود . در مقابل میان تلویزیون های OLED تفاوت کیفیت مشهودی وجود ندارد و همه آنها از کیفیت تصویر یکسان و بسیار قابل توجهی برخوردار هستند .
2_ کنتراست و نمایش رنگ مشکی تلویزیون های OLED بهتر است . نمایش بی عیب و نقص رنگ های مشکی و تیره یکی از مهم ترین فاکتور های کیفیت تصویر است . هیچ چیز نمیتواند به اندازه تماشای یک فیلم اکشن همراه دوستانتان لذت بخش باشد و تلویزیون هایی که از نظر نمایش رنگ های تیره عملکرد خوبی دارند لذت چنین سرگرمی هایی را چندین برابر میکنند . تلویزیون های LCD و QLED در بهترین حالت هم اجازه میدهند کمی نور از آنها عبور کند که این موضوع منجر به کاهش کیفیت رنگ های تیره میشود .
3_تلویزیون های QLED روشن تر هستند . هیچ تلویزیون OLED نمیتواند به اندازه تلویزیون های QLED تصاویر روشن را ارائه کند . این موضوع در اتاق هایی که نور بهتری دارند یا در تلویزیون هایی که از HDR یا محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی میکنند نقطه قوت بزرگی به حساب می آید .
4_ تلویزیون های OLED زاویه دید گسترده تری دارند . در تلویزیون های LCD و QLED گاهی بعضی نقاط از نقاط دیگر روشن تر هستند . این موضوع باعث میشود افرادی که در جلو تلویزیون نیستند و در زوایای مختلف از تلویزیون نشسته اند کیفیت تصویر متفاوتی را تجربه کنند . اما در تلویزیون های OLED چنین نیست و این تلویزیون ها زاویه دید بسیار گسترده تری دارند .
5_ رزولوشن ، رنگ ، پردازش ویدیو و سایر فاکتور های کیفیت تصویر در OLED و QLED یکسان هستند و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند . هر دو نوع تلویزیون رزولوشن 4K یکسانی دارند و میتوانند از رزولوشن 8K نیز پشتیبانی کنند .
6_تلویزیون های QLED در سایز های بسیار متفاوت کوچک و بزرگ در قیمت مناسب تری عرضه میشوند . تنها چهار سایزاز تلویزیون های OLED در بازار موجود است . 55 ، 65 ، 77 و 88 اینچ . در حالی که تلویزیون های QLED سامسونگ در انواع سایز 43، 49، 55 ،65 75 ،82، 85 و حتی 98 اینچ نیز تولید میشوند . امروزه تلویزیون های بزرگ طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده اند ، بنابراین این ویژگی تلویزیون های QLED سامسونگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

سوختگی پیکسل تلویزیون های OLED ال جی

مشکل سوختگی پیکسل تلویزیون های OLED زمانی اتفاق می افتد که یک بخش همانند آرم یک شبکه یا تیک اخبار برای مدت زمان طولانی روی صفحه نمایش باقی بماند . تلویزیون های OLED از تلویزیون های QLED و LCD بسیار حساس تر هستند . اما همانطور که گفتیم این موضوع زمانی اتفاق می افتد که برای مدت زمان طولانی مثلا برای چندین ساعت طولانی تلویزیون را روی یک شبکه نگه دارید . بنابراین تا زمانی که به اندازه کافی به برنامه های مختلف نگاه کنید تا یک لوگو برای ساعات طولانی روی صفحه نمایش تلوزیون نماند با این مشکل رو به رو نخواهید شد .

مقایسه OLED با QLED

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید