مواد غذایی که نباید در مایکروویو گذاشته شوند

یکی از ابزار یا دستگاه های بسیار پر کاربرد در آشپزخانه ی هر خانه ای مایکروویو است که به عنوان ابزاری برای گرم کردن سریع مواد غذایی و همچنین تهیه و پخت بعضی غذاها استفاده می شود.

مایکروویو همچون هر دستگاه برقی دیگری نیازمند مراقبت های ویژه و رعایت یک سری نکات می باشد. یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با مایکروویو بهتر است رعایت کنید اصول ایمنی آن است یعنی بهتر است هر چیزی را درون محفظه ی آن قرار ندهید چرا که ممکن است سبب آتش سوزی و بعضا انفجار شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از مهم ترین مواد غذایی و همچنین چیزهایی که نباید در مایکروویو گذاشته شود می پردازیم. با ما همراه باشید.

مورد اول : تخم مرغ

اولین غذایی که به هیچ وجه نباید درون مایکروویو گذاشته شود تخم مرغ است . این کار ممکن است سبب انفجار درون محفظه ی  مایکروویو شود لذا سعی کنید برای آب پز کردن تخم مرغ ها آن ها را درون یک ظرف پر آاز آب قرار داده و روی اجاق گاز بگذارید تا به مدت 20 دقیقه جوشیده و آماده شود.

مورد دوم : انگور

قرار دادن انگور به هر شکلی درون مایکروویو به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که تجربه نشان داده است این کار نیز ممکن است سبب انفجار و آتش سوزی درون دستگاه و حتی آشپزخانه شود.

مورد سوم : انواع سس

سومین مواد غذایی که به هیچ نباید درون مایکروویو قرار دهید انواع سس است چرا که علاوه بر خراب شدن طعم و مزه ی آن ، ممکن است ایجاد سرطان زایی نماید و لذا هم از نظر سلامتی و هم از لحاظ ایمنی سعی کنید هرگز سس را درون دستگاه مایکروویو قرار ندهید .

مورد چهارم : فلفل تند

یکی از خواص فلفل ها معمولا تند بودن بو و طعم آنهاست . جالب است بدانید در صورتی که فلفل تند را داخل مایکروویو قرار دهید باعث می شود هنگامی که پخته شد بوی و مواد شیمیایی ای شدیدا تندی از دستگاه خارج شود که سبب ایجاد سوزش و بعضا درد در چشمان تان شود. پس اگر به فلفل حساسیت هم دارید از قرار دادن آن در مایکروویو جدا پرهیز کنید.

مورد پنجم : گوشت منجمد

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از دستگاه مایکروویو ، قرار دادن گوشت منجمد درون آن است . همانطور که می دانید در صورتی که گوشت منجمد داخل مایکروویو قرار داشته شود قسمت بیرونی و یک لایه ی نازک از آن به شدت گرم و یا داغ می شود در صورتی که بیشتر قسمت های داخلی آن همچنان منجمد باقی می مانند لذا این کار توصیه نمی شود و برای نرم کردن و قابل استفاده شدن گوشت منجمد توصیه می کنیم آن را درون یک ظرف آب ولرم یا گرم قرار دهید و با توجه به حجم گوشت مدتی صبر نمایید تا آماده ی استفاده گردد.

یک راه دیگر هم قرار دادن گوشت منجمد درون یخچال (نه فریزر) است تا چند ساعت بعد از حالت منجمد خارج شود. البته بعد از باز شدن گوشت می توانید آن را درون مایکروویو بپزید . خلاصه اینکه قرار دادن گوشت منجمد درون مایکروویو توصیه نمی شود چرا که توزیع نابرابر و نامساوی گرما و حرارت روی سطح گوشت و داخل آن ممکن است سبب ایجاد و رشد باکتری های خطرناک روی آن شود که برای سلامتی نیز مضر است.

مورد ششم : ظروف و غذاهای دارای برچسب ایمنی

شاید تابحال به این نکته توجه نکرده باشید که قرار دادن غذاها ، میوه ها و ظروفی که برچسب ایمنی همچنان روی آنها موجود است و کنده نشده است به درون محفظه ی مایکروویو ممکن است دردسر ساز و سبب ایجاد آتش سوزی شود . این برچسب ها به دلیل جنس و موادی که برای ساخت آنها به کار برده شده ، قابلیت اشتعال دارند لذا قبل از قرار دادن مواد غذایی و ظروف دارای این برچسب ، لطفاً برچسب را بطور کامل از سطح آن ها در بیاورید.

مورد هفتم : نایلون و کیسه ها و جعبه های کاغذی

یکی از رایج ترین و خطرناک ترین چیزهایی که نباید داخل مایکروویو قرار داده شود ، ظروف و کیسه های کاغذی است . این کیسه ها و ظروف به دلیل قابل اشتعال بودن و سوختن آسان ، همواره درد سرهایی به همراه داشته اند به طوری که در کشور امریکا سالانه صدها آتش سوزی به همین دلیل رخ می دهد. قبل از قرار دادن مواد غذایی حتما کیسه های کاغذی را از آن جدا کنید.

مورد هشتم : ظروف و فویل آلومینیومی

به نظر کارشناسان ، خطرناک ترین چیزی که ممکن است درون محفظه ی مایکروویو قرار داده شود ، فویل های آلومینیومی اند . شاید بپرسید چرا ؟ ! همانطور که می دانید طریقه ی کارکرد دستگاه مایکروویو به گونه ای است که حرارت و امواج را به مواد غذایی می تاباند و همین امر سبب گرم شدن غذاها و یا پخته شدن آن ها می شود اما در صورتی که یک ظرف آلومینیومی داخل دستگاه گذاشته شود ، این امواج از آلومینیوم عبور می کند و ممکن است به سرعت سبب ایجاد آتش سوزی شود.به هر حال توجه داشته باشید که در صورتی که مواد غذایی شما درون ظروف آلومینیومی قرار دار ، آن را داخل یک ظرف مناسبتر قرار دهید و سپس گرم کنید .ضمنا برخی شیرینی ها نیز بر روی همین ظروف قرار دارند که توصیه می شود نکات فوق را رعایت نمایید.

مورد نهم : ماست و لبنیات

آخرین چیزی که نباید درون مایکروویو قرار دهید ماست و لبنیات کارخانه ای است چرا که در روند تولید لبنیات در کارخانه اغلب از مواد نگهدارنده استفاده می کنند که در صورت گرم شدن آنها در مایکروویو ، این مواد شیمیایی به طور کامل آزاد می شوند و ممکن است برای سلامتی تان مضر باشد .پس به این نکته ی مهم نیز توجه کامل داشته باشید.

نتیجه گیری و سخن نهایی

بهتر است در هنگام استفاده از مایکروویو حتما به نکات فوق توجه اساسی داشته باشید چرا که هم از نظر سلامتی و هم از لحاظ ایمنی ممکن است دچار مشکلات و اتفاقات ناگوار و ناخوشایندی شوید.

لطفاً با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده ی خود ، به افزایش کیفیت مطالب وبسایت یاری رسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید