دلایل و ترفندهای رفع بوی ماشین ظرفشویی

دلایل و روشهای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

با گذشت زمان وارد شدن انواع و اقسام ماشین ها به آشپزخانه ها صورت گرفته است. ماشین هایی که با استفاده از آنها کار کردن در آشپزخانه و انجام عملیات پخت و پز بسیار تسریع شده و همینطور کیفیت بیشتری یافته است. در این مقاله محصولی مد نظر ماست که در تهیه مواد غذایی نقشی ندارد و عمده فعالیت آن برای شست و شوی لوازم پخت و پز آشپزخانه است. عملیات شست و شو به صورت خودکار انجام می شود.

کافی است ظرف های لازم برای شست و شو را داخل ماشین قرار دهید و مایع شست و شو را ریخته و دکمه آغاز به فعالیت را بفشارید تا عملیات شست و شو آغاز شود. استفاده از ماشین ظرفشویی باعث می شود که علاوه بر صرفه جویی در زمان خصوصا برای بانوان و افراد شاغل باعث می شود که در مصرف آب صرفه جویی شود. همینطور برای کسانی که به مواد شست و شو حساسیت دارند هم بسیار مناسب است. در کنار همه این مزیت هایی که ذکر شد یکی از مشکلاتی که دیر یا زود سراغ هر مصرف کننده این محصول می آید، بو گرفتن آن است.

دلیل بو گرفتن ماشین ظرفشویی چیست ؟

در ابتدا باید بدانید که همه مصرف کنندگان این وسیله خواه ناخواه با این مشکل مواجه خواهند شد و بو گرفتن ماشین ظرفشویی دیر یا زود اتفاق می افتد. بهتر است در صورت اتفاق افتادن سریعاً به فکر چاره بوده و برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشید چرا که ظروفی که در این دستگاه برای شست و شو قرار می دهید هم ممکن است بوی نامطبوع موجود در ماشین ظرفشویی را به خود گرفته و مشکلات متعدد دیگری ایجاد شود.

از جمله علل بو گرفتن ماشین ظرفشویی می توان به باقی ماندن ته مانده غذا ها در ظروف اشاره کرد. این باقیمانده های غذا رفته رفته با گذشت زمان در فیلتر موجود در ماشین باقی می مانند انباشته شده و بوی نامطبوعی ایجاد می کنند. تمیز کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی به تنهایی برای رهایی از این بوی ایجاد شده کافی نیست باید فیلتر موجود در دستگاه را خارج کرده و با استفاده از برس آب گرم و مواد شوینده به خوبی تمیز کنید. برای شست و شوی فضای داخلی ماشین ظرفشویی قفسه های آن را خارج کنید ظرفی شامل جوش شیرین یا سرکه یا پوست لیمو در آن قرار داده و با آب گرم با بالاترین دمای موجود را فعال کرده و عملیات شست و شو را انجام دهید تا به خوبی تمامی قسمت ها شسته شده و بوی نامطبوع هم خارج شود.

علت دیگری که می توان برای ایجاد بوی نامطبوع به آن اشاره کرد وجود مشکلاتی در شلنگ تخلیه دستگاه است. در صورتی که هرگونه مشکلی برای این شلنگ مانند پیج خوردن خم شدن شکسته شدن یا … ایجاد شود مواد به خوبی خارج نشده و حتی ممکن است آب فاضلاب از داخل لوله به سمت ماشین بازگردد و بوی نامطبوع ایجاد کند.

علت دیگر می تواند باز نکردن درب دستگاه به مدت طولانی باشد. اگر از ماشین ظرفشویی خود به صورت متوالی استفاده نمی کنید و درب آن به صورت چند روزه بسته است امکان ایجاد بود در آن افزایش می یابد چرا که در این صورت محل مناسبی برای ایجاد و رشد باکتری ها می شود. برای کم کردن احتمال این علت باید پس از هربار استفاده از ماشین ظرفشویی درب آن را تا خارج شدن تمامی رطوبت ها و خشک شدن فضای داخلی آن باز گذاشته و پس از اطمینان از این موضوع تا دفعه بعدی که قرار است از دستگاه استفاده شود درب را بسته و با خیال آسوده به استفاده از آن بپردازید.

علت دیگر موجود در موضوع می تواند لاستیک کار شده در دور درب ماشین ظرفشویی باشد. این لاستیک به منظور جلوگیری از نشت آب در اطراف درب دستگاه قرار داده شده است و با ایجاد یک نوار مغناطیسی از ریختن آب به خارج جلوگیری می کند. در حین عملیات شست و شو و حرکت مواد شوینده و ذرات مواد غذایی ممکن است مقداری از این مواد در بین این لاستیک قرار بگیرد و به مرور زمان باعث ایجاد بوی نامطبوع و آلودگی شود. بهتر است برای حل این مشکل بعد از هر بار استفاده این قسمت را با برش و آب گرم شسته و خشک نمایید تا هم از تمیز بودن آن مطمئن شوید و هم از ایجاد مشکلاتی مانند همین بوی نامطبوع جلوگیری کنید.

در ماشین ظرفشویی دو عدد بازوی اسپری کننده وجود دارند که آب را به روی ظروف پاشیده و باعث تمیز شدن آنها می شوند اگر مواد غذایی در مسیر این بازو ها قرار بگیرند و مسیر آن ها را سد کنند آب به میزان کافی روی ظروف نمی ریزد عملیات شست و شو به خوبی انجام نمی پذیرد و در نتیجه باقی ماندن میزان کثیفی ها باعث ایجاد بو می شود. قبل از آغاز شست و شو از باز بودن مسیر شست و شو و مسیر اسپری آب مطمئن شوید.

توصیه مهم دیگر قرار ندادن ظروف به مدت طولانی در ماشین ظرفشویی است. بهتر از ظروف کثیف را بلافاصله یا بعد از گذشتن مدت کوتاهی در ماشین قرار داده و برای شستن آنها اقدام کنید هر چه این ظروف دیرتر شسته شوند، مواد غذایی باقی مانده در داخل آنها خشک شده و به ظروف میچسبد و لذا ممکن است که بعد از پایان عملیات شست و شو متوجه شوید که هنوز تمیز نشدند و میزان آلودگی زیادی بر آنها باقی مانده است.

پیشنهاد دیگر هم باز نکردن زود هنگام درب ماشین ظرفشویی است. پس از اتمام عملیات شست و شو اگر بلافاصله درب ماشین ظرفشویی را باز کنید باعث می شود که دمای ایجاد شده کاهش یابد و در ظروف رطوبت ایجاد کند. این رطوبت باعث می شود که ظروف دیرتر خشک شده و همین افزایش زمان و ایجاد رطوبت از علل ایجاد بو می شوند.

بهتر است ظروفی که حجم داشته و ارتفاع زیادی دارند را به سمت پایین چرخانده و به صورت رو به پایین در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا داخل آنها به خوبی شسته شود. باقی ماندن هر گونه مواد غذایی یا آلودگی در ظروف از عوامل مهم ایجاد بو در ماشین ظرفشویی است.

به صورت کلی بهتر است در این مواقع خونسردی خود را حفظ کرده و علت ایجاد بو را بیابید و سپس برای رفع آن اقدام کنید. انواع بو گیر ها و باز کننده های لوله ها یا تمیز کننده راه و مسیر لوله ها به صورت صنعتی در بازار موجود هستند. با استفاده از آنها به زودی این مشکل را رفع خواهید کرد.

اما دقت داشته باشید برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی و یا رفع بوی نامطبوع آن از وایتکس استفاده نکنید. این ماده شیمیایی به سرعت باعث خوردگی فضای داخلی ماشین ظرفشویی شده و آن را از بین می برد. اگر کلا به استفاده از مواد شیمیایی موجود در بازار علاقه مند نیستید از بو گیر های طبیعی مانند جوش شیرین یا سرکه سفید استفاده کنید.

استفاده از انواع مرکبات هم برای رفع بوی بد بسیار موثر است. مانند لیمو یا دیگر مرکبات آن را قطعه قطعه کرده در ماشین قرار دهید تا به سرعت از دستگاه بو زدایی کرده و مشکل شما را می کند. اگر به صورت دوره ای در بازه های زمانی مشخص دستگاه خود را سرویس کرده و با تعمیرکار متخصص چک کنید تا مشکلات احتمالی آن را رفع کرده یا به صورت کلی برای عدم ایجاد مشکل دستگاه را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید